Zubní lékař - Praha 1

Záchovná stomatologie

Hlavním cílem záchovné stomatologie neboli konzervačního ošetření je postižený zub např. kazem nebo úrazem zachránit. V případě menšího poškození, které nezasahuje do nervového systému zubu lze takovéto defekty řešit výplní (plombou).

Základní druhy výplní

 • Estetická bílá - fotokompozitní - nerozpoznatelná od vlastního zubu
 • Skloionomerní - uvolňující fluoridy a tím působí protektivně proti tvorbě zubního kazu
 • Amalgámová – kapslovaný amalgám (kvalitní)

Druh výplně je stanoven na základě vyhodnocení lékaře a dle přání pacienta.

Každý zub je specifický a stupeň onemocnění vyžaduje daný druh léčby. Většinou je možností více a na základě konzultace s lékařem sami zvolíte daný druh ošetření.

Endodontické ošetření

Při poškození zubu většího rozsahu zasahující nervový systém zubu, je poslední možností jak zachránit zub léčba kořenových kanálků. Pečlivé a kvalitně zhotovené ošetření kořenového kanálku je nutné k zachování zubu a tím k prevenci vzniku chronického zánětu nebo léčbě již vzniklého zánětu tkání kolem zubu (periodontitidě neboli zubního váčku).

Endodontické ošetření provádíme moderní metodou strojové endodoncie.

Korunky

Dentální korunky jsou pevné zubní náhrady, které se používají pro zuby, jejichž vlastní korunková část je příliš oslabena např. zubním kazem či úrazem a hrozí rozlomení zubu a není proto možné zhotovit klasickou zubní výplň. Podmínkou ošetření je zachování pevného kořene zubu, na který se korunka připevní. Ošetření se provádí v lokální anestezii a je tedy nebolestivé. Korunky se po přípravě ordinaci zhotovují v zubní laboratoři na základě otisků, a to z různých materiálů nebo jejich kombinací – celokeramické, metalokeramické, celoplášťové kovové nebo pryskyřičné.

Metalokeramická korunka

Metalokeramická korunka je standardní typ korunky, která se skládá z kovového pláště na nějž se nanese ze všech stran vrstva keramiky v odstínu odpovídajícímu přirozené barvě zubu, kov tedy není vidět. Kombinace materiálů zajišťuje dostatečnou odolnost a pevnost korunky, ale zhoršuje její estetické vlastnosti. Při použití metalokeramické korunky hrozí riziko alergické reakce pacienta na kov. V zadním úseku chrupu má stále své opodstanění.

Celokeramická korunka

Celokeramická korunka je pro své vlastnosti nazývána „královnou korunek“. Jedná se estetickou náhradu zubu zhotovenou pouze z keramiky, která působí velmi přirozeně a je k nerozeznání od přirozených zubů. Je vzodná zejména pro přední úsek chrupu, ale je možné je použít také v zadních partiích. Celokeramické korunky stejně jako pravé zuby přirozeně propouštějí světlo a mají podobné fyzikální vlastnosti. Keramika je také hypoalergenní a neuvolňují se z ní žádné látky, které by mohly zabarvit tkáně kolem zubu.

Keramické můstky

Stomatochirurgie

Extrakce zubu neboli „vytržení“

Extrakce zubu je odstranění zubu, nebo jeho části ze zubního lůžka.

Vytržení zubu se provádí v případě, kdy stav zubu již nelze nijak zlepšit, veškeré možné terapie pro záchranu zubu byly vyčerpány a zachování zubu v dutině ústní již není možné. Nejčastějšími důvody jsou poškození zubním kazem, úrazy, zlomeniny kořene, parodontitida. Dalšími příčinami extrakce jsou trhání zubů moudrosti nebo z ortodontického hlediska (rovnátka). K extrakci se přistupuje po důkladném zvážení a konzultací s pacientem,Výkon je nebolestivý, provádí se stejně jako ostatní výkony v lokální anestezii.

V některých případech je nutné přistoupit k chirurgické extrakci – zejména z důvodu špatné polohy zubu, pokud nemůže normálně prořezat. Dále se takto odstraňují zbytky kořene, rozlomené části zubu. Po zákroku se provádí sešití měkkých tkání.

Pacient je vždy poučen o průběhu, možných komplikacích i následné péči.

Dětská stomatologie

Správnou péčí o ústní dutinu od narození dítěte je možné předejít vzniku zubního kazu.

První dětské zoubky začínají prořezávat kolem 6. měsíce po narození, proto návštěva u zubního lékaře by měla proběhnout do 1 roku věku dítěte.

První návštěva je spíše informativní, aby se dítě mohlo seznámit s ordinací lékaře. Zároveň Vám poskytne užitečné informace o správné výživě, hygieně a fluoridaci a čištění zoubků.

Preventivní prohlídka je hrazena zdravotní pojišťovnou a měla by být provedena 2x ročně, aby mohl být zkontrolován zdravý vývoj dětských zoubků a předejít vzniku a postupu zubního kazu.

Snažíme se, aby návštěva zubního lékaře byla pro děti přirozenou součástí péče o zuby.

Snímatelné náhrady

DENTÁLNÍ HYGIENA

Dentální hygiena je součástí moderní péče o zdraví člověka v dutině ústní. Je to komplexní systém činností, které vedou k uzdravení zubů, dásní a celých úst a k preventivnímu boji proti vzniku jakýchkoliv potíží, které by mohly vést až ke komplikovanému ošetření u stomatologa jako jsou korunky, zubní náhrady ale také implantáty.

Dentální hygiena je zacílena na prevenci a léčbu onemocnění dutiny ústní – od zánětu dásní (gingivitis) až po paradontózu (parodontitis).

Jak poznám, že trpím paradontózou?

 • Krvácení dásní při čištění zubů nebo i během jídla
 • Pocit tlaku či napětí v dásních
 • Viklavost zubů
 • Bolí Vás zuby či dásně v mezizubních prostorech?
 • Pociťujete zápach z úst

Základem dentální hygieny je

 • Určení stavu onemocnění pacienta a jeho diagnóza
 • Profesionální odstranění zubního kamene a plaku kolem dásní pomocí ultrazvuku, kyret
 • Odstranění pigmentací – tmavé skvrny od kouření,, čaje, kávy, červeného vína – vyleštěnín nebo pískováním (air-flow). Výsledkem jsou krásnější a čistější a zuby
 • Nácvik a instruktáž správné dentální hygieny, doporučení dentálních pomůcek

Akutní ošetření

Registrovaným pacientům poskytujeme akutní ošetření v co nejkratší době, v den výskytu problému.

V rámci časových možností poskytujeme i akutní ošetření neregistrovaným pacientům.

Nejčastějším příčinou akutní návštěvy u zubního lékaře bývá zánět zubního nervu (pulpitis), způsobená nejčastěji zubním kazem nebo úrazem, která se projevuje ostrou, úpornou, vystřelující bolestí a pocitem tepání v postiženém zubu. Ošetření spočívá v odstranění příčiny, tedy zaníceného nervu, pročištěním zubního kanálku a aplikací dezinfekční a léčebné vložky. Poté dojde k uklidnění zubu. Zákrok je stejně jako ostatní výkony prováděn bezbolestně v lokální anestezii.

Bělení zubů

Bělení zubů probíhá vždy pod dohledem zubního lékaře

Bělení zubů v ordinaci

V ordinaci provedeme profesionální čištění zubů, následně aplikujeme ochrannou hmotu k ochraně Vašich dásní, a poté naneseme bělící gel na povrch zubů. Celý zákrok trvá přibližně 60 minut. Výsledek je viditelný ihned po skončení procesu bělení.

Bělení zubů doma

Bělení zubů probíhá u vás doma. Zhotovíme otisky Vašich zubů, dle nich se na míru vyrobí v zubní laboratoři nosiče bělícího gelu. Poté Vám ukážeme, jak bělící gel správně nanášet . Váším úkolem je pouze doma nanést bělící gel na nosič a ten nasadit na zuby. Tento proces doma opakujete každý den na cca 1 hodinu po dobu 1-2 týdnů. Viditelný účinek pozorujete až po několika dnech, nicméně díky delšímu působení gelu je účinek dlouhodobější.

Všechny výkony provádíme bezbolestně v lokální anestezii

bělení zubů
MDDr. Jan Balvín  © 2013